Sanal Kart ve Kullanımı

Sanal Kart ve Kullanımı
30 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 513 kez okundu.

Kredi kartlarının kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. İşte bu alanlardan biri de internet ortamıdır. Fakat internet ortamında, kredi kartları ile yapılan alışverişler her zaman risk taşımaktadır. Çünkü kart bilgilerinin ele geçirilmesi sonrası, kart sahibinin bilgisi dışında ki harcamalar yaşanabilir. Bankalar, internet ortamların da daha güvenli bir alışveriş imkânı sağlamak için sanal kartlar üretmişler ve kullanıcıların hizmetine sunmuşlardır. Bu yazımızda da sanal kart nedir? Özellikleri gibi detaylı bilgiler verip, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sanal kart,  sadece internet ortamında alışveriş yapmak için üretilmiş, fiziki olmayan bir karttır. Yani bu kartı cüzdanınızda taşıyamazsınız. Yine bu kart sadece mail order sistemlerinin olduğu ortamlarda kullanılabilir. Yoksa post cihazının geçtiği alışveriş merkezlerinde,  restoranlarda geçmemektedir. Bu kart, kullanıcısına ilk teslim edildiğinde 0 limit ile teslim edilmektedir. Kullanıcı, telefon müşteri hizmetleri veya internet bankacılık sistemine başvurup, dilediği limite yükseltebilir. İnternet ortamında ki kullanımından sonra dileyen yine kartın limitini sıfırlayabilirler.

Yine sanal kartta, ekstre borcu normal kredi kartı gibi gelmektedir. Ancak yapılan döviz harcamalarının ekstreye yansıması, bankanın döviz tutarının TL’ye çevrilmesi sonrası ekstreye yansır. Sanal kart, kredi kartları gibi taksit imkânı ve cip para özelliği de bulunmaktadır. Yine bu kartın en önemli özelliği ise bu kartın yıllık kart aidat ücretinin olmamasıdır. Sanal kart, güvenlik konusunda, kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlar. Şöyle ki bu kartın limitinin sıfırlanmasından sonra, kart bilgileri başkalarının eline geçse bile harcama yapamamaktadır.

Sanal kartta kalan ve kullanılmayan limitler, belirttiğiniz süre sonrası asıl kredi kartınıza devir edilmektedir. Yani sanal karta sürekli olarak para kalmamaktadır. Sanal kartta sahip olabilmek için asıl kredi kartınızın olması gerekmektedir Asıl kredi kartı olanlar, internet bankacılık şubelerine başvurup, sanal kart talebinde bulunabilirler. Sanal kartlar da, asıl kredi kartlar gibi son kullanma tarihi, kart numarası ve cvv bilgileri yer almaktadır.

Sanal kart nedir? Konumuza son olarak, internet ortamında sürekli alışveriş yapan insanların tercih edeceği tek kart olmalıdır. Çünkü internet ortamları, kredi kartları için her zaman risk taşır. Ancak bu kartta, o an internette kullanacağınız limiti belirleyip, daha sonra sıfırladığınız için, internet ortamında sıfır risk taşımaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git