Metrekare Bazında Konut(ev) Satışı Nasıl Olacak?

Metrekare Bazında Konut(ev) Satışı Nasıl Olacak?
21 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 329 kez okundu.

İnşaat sektörünün canlanması amacı ile hükumet tarafından gündeme getirilen metrekare bazında konut satışı, özellikle kentsel dönüşümü canlandırmak amacı ile hazırlanmıştır. 100-200 metrekare ev almaya maddi gücü yeterli olmayan kişiler tarafından yatırım amaçlı tercih edilmesi beklenen bir düzenlemedir. Metre kare bazında konut sertifikasının avantajı ise satışının kolay olması ve inşaat bitiminde yatırımcısına oldukça büyük kar bırakmasıdır. Hem yatırımcı için hem inşaat firmaları için getirisi olan uygulama, kısa süre içinde başka sektörler için de düzenlenecektir.

Düzenlemeye göre; inşaat sektörüne yatırım yapmak isteyen kişi, inşaat firmalarına başvuru yaparak, kendi bütçesine göre 3-5 metrekarelik veya daha fazla sertifika alarak, başlanacak olan inşaattan hisse sahibi olacaktır. İnşaat devam ederken veya inşaat bitiminde, dilediği anda konut sertifikasının satışını yapabilecektir. Metre kare bazında konut satışının avantajı ise inşaat bitiminde konutun tamamı ile el değiştirmesi yerine, hisse oranında kolayca satışının yapılması, ayrıca bireyin maddi olanaklarına göre kolayca ev sahibi olabilmesidir. İnşaat sektörünün diğer yatırım araçlarına göre garantili görülmesi, metrekare bazında konut satışı projesine ilgi gösterilmesini garantilemektedir.

Konut fiyatlarının her geçen gün artması nedeni ile banka kredilerinden faydalanarak ev sahibi olmaya çalışan vatandaşlar için, değişik bir alternatif olan uygulama, sektörü kısa süre içinde canlandıracaktır. Elinde fazla nakit para bulunmayan ve kredi ile ev almakta zorlanan vatandaşların, daha fazla tercih edeceği yatırım olacaktır.

İnşaat firmaları için de oldukça büyük avantajları bulunan metrekare bazında konut satışı sayesinde nakit sıkıntısı nedeni ile başlayamayan inşaatların 2-3 metrekarelik satışları daha kolay yapacağı ve nakit ihtiyacını kolayca karşılayacağı düşünülüyor.

Elindeki nakit para miktarı ile konut yatırımı yapabilen yatırımcı için de güzel bir uygulama olan metrekare bazında konut sertifikası sayesinde, banka kredilerinin daha az tercih edileceği düşünülüyor. Ekonomideki durgunluk nedeni ile konut stoklarını eritmek için hazırlanan düzenleme, inşaat sektörü dışındaki birçok sektör içinde hızla uygulanacaktır.

TOKİ, belediyeler ve İller Bankası ile birlikte hazırlanan proje kapsamında, çarpık yapılaşmanın düzeltilmesi hedeflenmektedir. Büyük veya küçük çapı yatırım yapmak mümkün olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git