Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür Hesap Kesim Saati

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür Hesap Kesim Saati
4 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 210 kez okundu.

Çağımızın en büyük tutkularında, bağımlılıklarından olan kredi kartları, bir kez edinildikten sonra bırakılamamaktadır. Bankaların uyguladıkları kar politikası gereğince işçi, işsiz, memur, öğrenci, ev hanımı gibi her kesimden herkese kredi kartı verme uygulaması birçok dar gelirli kişiyi dar boğaza sokmuştur. Ayrıca verilen kredi kartlarının limitinin gelir düzeyiyle orantısına bakılmaksızın abartı bir şekilde yüksek tutulması büyük problemler doğurmaktadır. Oysaki kredi kartı limitinin kişinin geliriyle doğru orantılı olması gerekmektedir.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Oluşturulur ya da Yükseltilir?

Bankaların, uzun bir süre alt ve üst limit gözetmeden verdikleri kredi kartları birçok kişiyi borç batağına sürüklediğinden ve hatta bu borçlar dolayısıyla intihar ve cinnet olayları yaşandığından kredi kartı limitlerine yasal bir düzenleme getirildi. Bu düzenleme maaşa endeksli limit uygulamasıdır. Yani kişi ancak ve ancak maaşı oranında kredi kartı kullanabilecektir. Bu düzenleme ile herkes en fazla maaşının 4 katı oranında limiti olan bir kredi kartı kullanabilecek ve ilk yıl asla kredi limitini yükseltemeyecek, eğer bir yıl boyunca düzenli ödeme yaparsa limitinde belli oranda yükseltme yapılabilecektir. Ancak kredi kartı limitini düşürmek isterse böyle bir kısıtlama ile karşılaşılmaz.

Kredi Kartı Limiti Düşürme

Öncelikle kredi kartı ilk alındığında limiti yüksek bulunup anında düşürülebilir ya da bir süre kullandıktan sonra aşırı harcamayı durduramadığını fark eden müşteri bankadan limiti düşürmelerini isteyebilir. Ancak bu durumda var olan tüm borcun kapanması ve ardından limit düşürme teklifinde bulunulması gerekir. Kredi kartının limitini düşürmek için telefon bankacılığı kullanılabilir ya da banka şubesine giderek dilekçe doldurup limit düşürme talebinde bulunulabilir. En geç bir hafta içinde kredi kartının limiti düşürülmüş olur.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi ile Saati

Bir diğer merak edilen husus ta; sahip olunan kredi kartının hesap kesim tarihinin yanında saatidir. Burada kişi hangi saatte kesileceğini merak eder. Nedeni ise harcama yapmak istemesi ve bu harcamayı bir sonraki aya devretmek amacıyladır. Bu nedenle kredi kartı hesap kesim saati kaç sorgulaması yapar. Buradaki saat belli değildir. Zira bankanın işleyişi ve yoğunluğuna göre yapılan sıradan bir işlem olarak geçer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git