Kredi Kartı Borçlarında Eşin Sorumluluğu

Kredi Kartı Borçlarında Eşin Sorumluluğu
13 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 781 kez okundu.

Bilindiği gibi kredi kartları insanların hayatlarını kolaylaştıran araçlar olsa da, kimi zaman yanlış kullanımlar sebebi birçok ailenin canını yakabilmektedir. Aynı şekil acil nakit ihtiyaçlar için kullanılan krediler de, bu özellikleri ile hem yararlı hem de zararlı bir işlem olarak ortaya çıkabilmektedirler. Bu durumda yapılması gereken temel şey, bireylerin aylık gelir dengeleri üzerine bir kredi ya da kredi kartı ödemesi dengesi ayarlaması gerekmektedir. Böylece kolayca ödemeler gerçekleşebilir ve vatandaşlar zor durumlarda kalmaz.

Ancak borçlu olunan durumlarda da akıllara takılan bir problem bulunmaktadır. Bu problem esasen, kredi çekmiş olan ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen eşin borçlarında, diğer eşin sorumlu olup olmayacağı sorunudur. Bu gibi bir duruma yasaların hangi çözüm yollarını sunduğu sürekli merak konusu olmuştur. Bu yazımızda, bu konuyu tetkik edeceğiz.

Bilindiği gibi her fert, kendi borcundan tabii olarak sorumludur. Ancak evlilik müessesesinin birçok farklı niteliği bulunmaktadır. Bunlardan biri de mal birliği ve ayrılığı hususudur. 1 Ocak 2002 tarihinde geçerliliğini başlatan EMK yani edinilmiş mallara katılma sistemi, evlilik konusunda oldukça farklı bir sistemi öngörmektedir. Buna göre, evlilik döneminde eşlerin aldığı her türlü mal, evliliğin sona ermesi durumunda ortak olarak bölüşmelerini gerektirmektedir. Sistem, bu şekilde hem eşleri hem de evlilik müessesesi koruma altına almıştır. Kısacası bu sistemin ortaya çıkması, herhangi bir sebepten ötürü tarafların evliliğinin bitmesi ile söz konusu olabilmektedir.

Ancak edinilmiş mallara katılma sisteminin ilginç bir noktası vardır. O da, evlilik boyunca mallar ortaklığa değil, ayrılığa mâlumdur. Yani evli olduğunuz müddetçe şahsi birikimleriniz, mallarınız, menkul ve gayrimenkulleriniz sizin olduğu gibi, borçlarınız da yalnızca size aittir. İşte bu noktada kredi kartı ya da kredi borçlarından dolayı eşler, evlilik devam ettiği sürece sorumlu tutulamazlardır. Fakat evliliğin sona ermesi ile malların ortak olması sonucunda bâzı yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumun, evlenmeden önce evlilik sözleşmesi yapan çiftler için değişiklik gösterebileceğini belirtmekte fayda vardır. Bu gibi durumlarda çiftler,iktisadi dengelerini kendileri belirlemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git