Kredi Faiz Oranlarında Düşüş Ne Zaman Olur?

Kredi Faiz Oranlarında Düşüş Ne Zaman Olur?
20 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 216 kez okundu.

Bankalardan kullanılan finansmanlar ile tüketiciler bireysel finansman ihtiyaçlarını gidermektedir. Tüketici kredileri genelde anlık ihtiyaçların giderilmesi veya oluşan nakit darlığının aşılması adına kullanılmasından dolayı kahir ekseriyeti ile alacağı paraya ve ödeyeceği takside bakmaktadırlar tabi bazen araş kredi kullanmak yerine de ipotek vs uğraşmamak adına bireysel tüketici kredisi de kullanıldığı bilinmektedir. Faizlerin durumu bireysel başvurularda çokta dikkate alınan bir durum olmadığı da aşikar.

Kredisi Faizlerinin 2019 yılında ciddi bir düşüş beklemek çok makul bir beklenti olmayacaktır, dünya piyasalarında oluşan siyasi ve ekonomik dalgalanmalar yine döviz piyasasından ki dalgalanmalar ile birlikte değerlendirildiğinde 1,40-1,89 oranları arasında bir tüketici kredi faiz skalası ortaya çıkmaktadır 2019 yılı için en azından yaz aylarının sonlarında az da olsa bir faiz gevşemesi beklenebilir. Ancak bunun büyük bir beklentiye dönüşmesi için halen yeterli bir emare ortaya çıkmış değildir.

Konut Kredi Faizleri

Banka Kredi faizlerinin önemli olduğu nokta burası aslında kredi tutarı ve ödeme vadesi arttıkça faizde 0,02 oran dahi bir önem arz etmekte bu nedenle konut kredisi ile ev sahibi olacak kişilerin banka arayışı yada en uygun düşük faizle kredi bulma olunca faizler ne zaman düşer 2019 yılında konut kredilerinde bir faiz indirimi düşürme konusu önemli bir hal almaktadır.

2019 yılında sizde ev almayı ve bunun çoğunluk finansmanını banka kredisi ile düşünüyorsanız 2019 yılı ilk altı ayında bir beklenti oluşturma zor olacak en azında mevcut Konut Kredi faizi olan 1,17-1,25 arası bir oranı görebilirsiniz bu oranlar bankaların resmi ilanlarıdır. Özetle 2013 ve öncesi bir faiz oranı ile ev sahibi olmak en azından 2019 yılı için geçerli olmayacaktır.

En Düşük Konut Kredisi Nerede

Burada sizi kamu bankalarına yönlendirmek mantıklı olacaktır şu an itibarı ile En düşük konut kredisi Ziraat Bankası görünmektedir Aylık %0.98 faiz oranı ile konut kredisi almak mümkün Yıllık Maliyet ise %13,38 olarak karşımıza çıkmaktadır yani 100.000 TL Kredi 120 ay vadeli olması halinde aylık ödenecek taksit 1.455 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki bu kredi faiz oranları ne zaman düşer bunu şu an net bir tarife konu etmek na’mümkün ancak 2019 yılı ilk yarısı buna müsaade edecek bir konjonktürde görünmüyor. Ağustos 2019 ve sonrasında konut kredi faizlerinin aylık bazda bir puanın altına düşmesi olası görülebilir bu durum kamu bankaları için iyi niyetli bir beklenti olabilir.

Özetle Dünya Merkez Bankalarının alacağı pozisyonlar ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz politikası, birlikte Hükumetin geliştireceği siyasi politikalar belirleyici olacak bir nevi çok bilinmeyenli denklem var. Burada iyi niyetli yorumlara dayanaklarınızdan biride 2019 sonu itibarı ile Ülkenin gireceği seçim sathı faizleri aşağı yünde baskılamak için yol verecektir.

Döviz’in Faiz Üzerinde Baskısı

Kullanılan krediler bankaların topladığı mevduatlar olduğunu bilinen gerçektir. Dövize talep olması TL karşısında değerlenmesi faizlerin yükselmesi için motor görevi görmektedir Merkez Bankası para ve faiz politikası ile faiz oranlarını belli bir koridorda sıkıştırmak için belli politikalar ve aksiyonlar geliştirir. 2019 Yılı döviz için biraz sıkıntılı geçeceğini de zaten bilmeyen yok psikolojik sınır 4 TL aşılması iyi bir yoruma engel olmaktadır Ancak tüm finansal parametreler Ağustos 2019 den sonra normalleşme eğiliminde olacak görünmekte.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git