Kapatılan Kredi Hayat Sigortası Para İadesi

Kapatılan Kredi Hayat Sigortası Para İadesi
6 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 299 kez okundu.

Bankalardan kredi kullanıldığından genelde banka tarafından sigorta bedeli de kredi tutarından kesilir ve masraf hanesine yazılır. Ancak kredinizi erken kapattığınızda yapılan bu sigorta bedelini geri aide almanız mümkündür. Size bu yazımızda kapatılan kredi hayat sigortası bedelini nasıl geri alırım veya devam eden kredi sigortasını iptal edebilir miyiz kısaca izah edelim.

Öncelikle kapatılan kredi sigorta parasını banka size şartsız vermek zorundadır. Yapmanız gereken Kredi kullandığınız banka şubesine bir dilekçe ile başvurmak yapılan başvuru en geç 30 gün içinde sonuçlanacak ve muhtemelen yine o bankada bulunan vadesiz hesabınıza paranızı iade edilecektir.

Kredi sigorta parası iadesi yapılırken tamamı iade olur demek yanlış olur örneğin, 1 yıllık bir poliçe var ve siz 2 ay sonra iptal etme talebi oluşturdunuz size 10 aylık bir beden iadesi yapılacak birde masraf kesilir. 100 TL bir poliçe ödemesi yaptınız size muhtemelen 60-65 TL gibi bir iade söz konusu olacaktır.

Öncelikle Dilekçe yazmanız çektiğiniz kredi numarası ve poliçe numaranızı dilekçenize eklemenizde fayda olacaktır yine elinizde kredi çekerken banka tarafından verilen ödeme planını eklerseniz de olur bunlar elinizde yok ise hesap özetine bakarak görebilirsiniz. Kredi çektiğiniz ay hesap hareketlerine baktığınızda orada yatan kredi tutarı ve sigorta bedeli olarak görünen kesinti göreceksiniz o sizin sigorta bedeli ve numarası bulabilirsiniz.

Yine devam eden kredinize yapılan poliçeyi iptal edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Bunun içinde cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi belirten bir dilekçe ile bankaya dilekçenizi iletin sigorta poliçesinin iptal edilmesi ve paranın hesabıma iade edilmesi şeklinde bir dilekçe oluşturabilir yine Telefon Bankacılığı ile bankanızı arayıp iptal yani cayma talebinizi iletebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere poliçe numaranızı ve bağlı olduğu kredi bilgilerinizi bilmeniz gerekir ve bunun için hesap hareketlerinizi incelemek suretiyle öğrenebilir yine şubenize giderek bu bilgileri alabilirsiniz.

Özetle, kapatılan kredi sigorta iadesi sorunsuz şekilde yapılır biraz zaman alabilir ama banka iade etmek zorundadır. Ancak devam eden krediler için cayma hakkı ilk prim ödemesinin yapıldığını takip eden 60 günün sonunda sona erer. Muhtemelen bundan sonra yapılacak başvurular değerlendirilmeye bilir. Yine hepsi ödenmez kısmı kesinti yapılır.

Yine unutmadan ekleyelim, yapılandırmaya tabi olan kredilerde kapatılmış olduğundan mutlaka sigorta bedeli bankanızdan talep edin.

Bankaya başvuru dilekçe örneklerini indirmek için kapatılan kredi dilekçe örneği İndir ayrıca devam eden kredi için Dilekçe örneği indir örneklerini kendinize göre güncelleyerek kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git