Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar
29 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 456 kez okundu.

Bankacılık ürünlerinin hepsini almak ve kullanmak her tüketicinin hakkı. Bu haklardan yararlanabilmek için ise bankaların çeşitli talepleri bulunuyor. Bu talepleri karşılayamayanlar bankacılık ürünlerinden uzak kalıyor. Bankanın ilk talebi gelir olduğuna göre ev hanımlarının gelirlerinin olmaması nedeniyle banka ürünlerini kullanmaktan uzak kalabiliyorlar. Fakat kredi kartları için aynı şeyler geçerli değil. Bu anlamda ev kadınlarına kredi kartı veren bankalar bulunuyor ki bu bankalar üzerinden kredi kartı yada kredi de alabiliyorsunuz.

Günümüzde özel banka sayısının artması nedeni ile bankalar arası rekabet oldukça fazladır. Bu kapsamda değişik müşteri kitlelerine ulaşmak isteyen bankaların, asgari ücretliye veya ev hanımlarına kredi olanakları doğmuştur. Ev hanımlarına kredi veren birçok banka bulunur. Fakat kredi vermeden önce oldukça titiz bir inceleme başlar. Çalışmayan kadının ve yakın çevresinin yani eşinin, bankacılık işlemleri kapsamlı olarak değerlendirilir. Kredi notu ve daha önce sigorta girişi olup olmadığına bakılır. Ayrıca ek gelir olması, büyük avantaj yaratacaktır.

Çalışmayan kadınlar, genellikle eşinin kredi kartlarından ortak hesap açar. Bu sebeple çekilen kredi, bir anlamda aile olarak ortak olacaktır. Eşinin maaşının yüksek olması, aile olarak ek gelir kaynaklarının bulunması, ev hanımlarına kolayca kredi veren bankaların dikkatinden kaçmayacaktır. Bu şartlarda çekilen kredinin limiti de yükselir. Ayrıca kredi için uzun süre beklemek gerekmez.

Ev Hanımlarına Verilen Krediler

Ev hanımlarına verilen kredilerin amacı; çalışma hayatına aktif katılmayan kadınlara destek vermek ve iş sahibi olmasına imkân yaratmaktadır. Her hangi bir becerisi veya projesi olan kadınlar önceliklidir. Hatta iş kurmak için kredi çekmek isteyen kadınların, KOSGEB hibelerinden veya faizsiz kredilerinden faydalanması da mümkündür.

Bankalar tarafından ev hanımlarına verilen krediler, kişinin ödeme koşullarına göre düzenlenir.  Ancak, kredi olanaklarından faydalanmak için, düzenli olarak çalışan eşin bordrosu bankaya iletilmelidir. Kredi çekmek isteyen ev hanımının üzerine olan arsa, ev gibi maddi getirisi olan taşınmazların bulunması, krediyi daha kolay çekme olanağı yaratacaktır.

Ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar aynı zamanda ihtiyaç kredisi de verebiliyor. Genellikle 24 ay vade ile kredi verilir. Çekilen kredinin, başkası üzerine devri mümkün değildir. Yani ev hanımlarına kredi veren bankalar, kredi bitimine kadar kredi çeken kişiyi muhatap alır.

Ev hanımlarının kredi olanaklarından faydalanması için, ilk olarak özel bankalara başvuru yapması önerilir. Çünkü genellikle devlet bankalarının katı kuralları bulunur. Maaşı olmayan ev hanımının, bankaya kredi için başvuru yapma süreci oldukça uzar hatta çoğu zaman kredi çıkmayabilir. Fakat özel bankaların kendi bünyesinde hazırladığı ev hanımları için kredi paketleri, kısa süre içinde çıkmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git