ESKİ HÜKÜMLÜLERE KREDİ VEREN BANKALAR 2019

ESKİ HÜKÜMLÜLERE KREDİ VEREN BANKALAR 2019
26 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 182 kez okundu.

Bankalar, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre kredi seçeneklerini her zaman güncel tutmaktadır. Bu yüzden de piyasada birçok farklı isimle kredi verme uygulaması bulunmaktadır. SRAP kredisi de bu kredilerin başında gelmektedir. SRAP kredisi, aslında Sosyal Riski Azaltma Projesi olarak literatüre girmiştir. İnsanların istemedikleri veya hesap etmedikleri şekilde bazen hayatları bozulabilir. Bu yüzden de bazı durumlarda ceza uygulanır ve hayatlarının belirli bir kısmını mahkum olarak geçirirler. Tabi ki bu cezasını çeken kişiler zamanı gelince tahliye olur ve normal yaşantılarına geri dönerler. Hayata dönen eski mahkumların iş bulmaları zor olduğundan, ekonomik anlamda bir süre zorlanırlar. İşte bu sıkıntıların ortaya çıkmaması için de bankalar SRAP kredisi uygulamasını başlatmıştır.

SRAP Kredisi Başvuru Şartları

SRAP kredisi almak için kesinlikle 18 yaşın üstünde olmak gerekmektedir. Aynı zamanda SRAP kredisi sadece mahkumlar üzerinden verilen bir kredi çeşididir. Mahkumların bu krediyi almaları için İŞKUR’a kayıtlı olmaları zorunludur. SRAP kredisi, mahkumlara verildiği esnada mahkumların; sigortalı ve emekli olmamaları gerekmektedir. Aynı zamanda herhangi bir işyerine sahip olmamaları ve üzerlerine kayıtlı bir gayrimenkulleri bulunmaması da zorunlu şartlardan diğerleridir. SRAP kredisini almak isteyen kişiler İŞKUR üzerinden girişimcilik belgesi almalıdır. Belgenin alınmasıyla beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na girilmesi gerekmektedir. Vakıftan gerekli yönlendirmeler sağlanacak ve eski mahkumların SRAP kredisini almaları sağlanacaktır.

SRAP Kredisi Veren Bankalar ve Kurumlar

SRAP kredisini öncelikle KOSGEB öncü kurum olarak sunacaktır. İhtiyaç duyulan finansal destek için, düzenli bir proje yardımıyla KOSGEB üzerinden hibe veya faizsiz kredi çekilebilir. İŞKUR da, eski mahkumların tekrar hayata kazandırılması için faaliyet gösteren kurumlardan bir tanesidir. 36 Bin TL’den oluşan destek projesi, eski mahkumların doğru bir iş kurma niyetinin anlaşılması sayesinde verilecektir. Bu destek faizsiz ve çok uzun vadede geri ödeme oluşturduğu için, piyasada eski mahkumlar tarafından kullanılmaktadır. Piyasadaki bankalardan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, İş Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası gibi bütün büyük bankalar; aslında eski mahkumlara kredi verirler. Sadece kredinin şartlarında bazı değişiklikler olabilir. Eski mahkumlar gerekli evrakları tamamladıkları zaman, bu bankalardan talep ettikleri kredi miktarı kadar para çekebilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git