Çiftlik Banka Kaptırılan Paralar Geri Alınabilir mi?

Çiftlik Banka Kaptırılan Paralar Geri Alınabilir mi?
20 Mart 2018 tarihinde eklendi, 828 kez okundu.

Çiftlik bank kısaca ponzi denilen bir sistem ile inşaa edilmiş bir oyun yada kısaca düzendir. Ponzi Oyunu ya da Ponzi Düzeni, (İngilizce: Ponzi Scheme), yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir.

Son günlerde gündeme bomba gibi düşen bu sistem yüzünden bir çok kullanıcı maalesef ciddi mağduriyetler yaşamış bulunmaktadır, 500 Milyon TL tutarında bir toplam görünen dolandırıcılık olayı ve sistemine ilişkin bir çok haber ve bilgi yapılmaktadır aslında çiftlik bank sahibi olan şahış 500 Milyon TL aldı kaçtı demek doğru olmaz, ilk etapta toplanan paralar mevcut üyelere kar payı olarak dağıtılmıştır aslında sisteme sonradan dahil olanlar ilk üye olanların kar paylarını ödemiş oluyorlar.

Yapılan kısa araştırmalardan yaklaşık 300 Milyon kadarının geri üyelere dağıtıldığı ve dağıtılan geri ödemeler sayesinde kazanan üyeler sistemin bedavadan reklamını yaparak yeni üyeler kazandırmıştır asıl büyük zararı son bir yıl içerisinde sisteme dahil olanlar yaşamıştır zaten son 3-6  ay içinde sisteme girenler tamamen batmıştır zaten ponzi mantığı budur ve bir yerde tıkanır ve sisteme son girenlerin üstünden geçer.

Çiftlik banktan Paraları Almak Mümkün mü?

Öncelikle kesinlikle paranızı alırız şunu yaparız bunu yaparız diyenelere kesinlikte itibar etmeyiniz giden gitti demek daha gerçekçi olacaktır. Geri alabilir miyim sorusuna maalesef mümkün değil cevabı vermek doğru olacaktır, çünkü ortada bir para yok zaten toplanan paranın %60 kadarı geri üyelere kar olarak dağıtılmış ve sonunda düzen tıkanınca sistem patlamış diyebiliriz Ortada bir para yok olanda zaten bir nevi iç edilmiştir. Yasal olarak ta yapılacak bir durum pek görünmüyor. Çiftlik bank bir oyun olarak kurgulanmıştır örneğin İnternet’ten bir oyun satın aldınız yine oyun için karakter satın aldınız ve aldığınız karekter öldü burada bana karakterim öldü paramı verin demeniz mümkün değil.

BDDK’ ya Şikayet Etmek Sonuç Verir mi?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Çiftlik Bank mağdurlarına seslenerek, “Paranızı rahat alabilirsiniz. Ama o tosundan değil, parayı BDDK’dan alabilirsiniz. Dava açmanız lazım. BDDK kanununun 150. maddesi var” dedi.

Ancak ilgili maddeye baktığımızda geri ödemeden ziyade bu tür olaylara tevessül edenlere ilişkin ceza hukukunu düzenlediğini görmekteyiz. MADDE 150: Bu Kanuna göre alınması gereken izinleri almaksızın banka gibi faaliyet gösteren ya da mevduat kabul eden yahut katılım fonu toplayan gerçek kişiler ile tüzel kişilerin görevlileri, üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca, bu suçun bir işyeri bünyesinde işlenmesi hâlinde bu işyerlerinin bir aydan bir yıla kadar, tekerrür hâlinde ise sürekli olarak kapatılmasına karar verilebilir.

Bu Kanuna göre alınması gereken izinleri almaksızın ticaret unvanlarında, her türlü belge, ilân ve reklamlarında veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda banka adını ya da banka gibi faaliyet gösterdikleri ya da banka gibi mevduat veya katılım fonu topladıkları izlenimini uyandıracak söz ve deyimleri kullanan gerçek kişiler ile tüzel kişilerin görevlileri, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca, bu işyerlerinin bir aydan bir yıla kadar, tekerrür hâlinde ise sürekli olarak kapatılmasına karar verilebilir.

Yukarıdaki fıkralara aykırılık hâlinde Kurumun ilgili Cumhuriyet başsavcılığını muhatap talebi üzerine sulh ceza hâkimince, dava açılması hâlinde davaya bakan mahkemece işyerlerinin faaliyetleri ve reklamlar geçici olarak durdurulur, ilânları toplatılır. Bu tedbirler, hâkim kararıyla kaldırılıncaya kadar devam eder. Bu kararlara karşı itiraz yolu açıktır.

Olaya BDDK üzerinden gitmek muhtemel bu işi çözme konusunda mağdurları sevindirecek bir gelişme olması pekte mümkün değil

Çiftlik Bank Mağdurları ne Yapmalı?

Aslında Hukuk önünde dava konusu etmelerinde yarar vardır diyebiliriz sonuçta ilgili firma resmi bir şirket sahibi olduğundan devlet tarafından el konulan taşıtlar, taşınmazlar gibi mallarında elde edilecek gelirler olursa şayet oradan bir hak alacak oluşması muhtemeldir. Ancak Mutlak bir beklenti olmamasında yarar var zaten öncelikle V.U.K Gereğince önce kendi vergi alacakları var ise onları tahsil eder.

Çiftlik bank kurucusu Mehmet Aydın Bitcoin ile Ödemeden Bahsetti bu durum ise tam muamma aslında işlerin iyi gitmediğin gördükten sonra ve 2017 sonlarında bitcoindeki ani artış nedeniyle oraya sistemi ayakta tutmak için bitcoin üretimine yöneldiği görüldü ancak eski eşinin ifadesinden anlaşılacağı üzere oradan gelen BTC leri de kendi şahsi hesabına aktardığını beyan etmiştir. Kısaca oradan da bir beklenti olması çok görünmemekte.

Özetle beklemekten başka çare yok zaten toplanan paralar içi edilmiştir yani 500 Milyon TL topladı bu paralar elinde demek doğru değil ortada bir 500 Milyon yok olsa zaten kaçmazdı sistemi biraz daha sürdürmeye ve yeni üyeler almaya devam ederdi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git