BDDK’dan Altına Taksit Uygulaması

BDDK’dan Altına Taksit Uygulaması
3 Mart 2018 tarihinde eklendi, 531 kez okundu.

Güncelleme: Geçtiğimiz dönem kuyum satışlarında kredi kartına dört taksit imkanı getirilmişti. Ancak yönetmelikte yapılan yeni düzenleme neticesinde 2 Ağustos 2018 tarihinde BDDK tarafından yapılan açıklama sonrası altın alımlarında taksitlendirme sıfıra düşürüldü. Yani bundan böyle kredi kartıyla altın alımında taksitlendirme yapılmayacak. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye Kredi Kartı Taksit Sayılarında Değişiklik başlıklı yazımızda ulaşabilirsiniz. 

Bankacılık Denetleme ve Kurulun’dan kuyumculara iyi haber geldi. Yani kanuna göre vatandaşlar altın alırken taksit yaptırabilecek. Bu yönetmelik değişikliği ile tekrar taksit imkanına kavuşan kuyumcular, rahat nefes aldı. Çünkü altın alırken taksit uygulaması kuyumcuya kaldırılmıştı. Böylece kuyumcular da işlerinin eskiye dönük olacağını belirterek altına taksitin gelmesini olumlu durum olarak nitelendirdiler. Altına yapılan dört taksidin özellikle müşteriler için çok iyi bir değerlendirme olduğunu belirten esnada bu uygulamanın tekrar gelmesi ile mutlu oldu. Sektör için iyi bir gelişme olsa da bu iş en çok müşterilere yarayacak gibi görünüyor. Dört taksitten daha fazla taksit uygulaması beklediğini söyleyen esnaflar yine de dört taksitin olumlu sonuçlarını göreceklerini biliyorlar.

Sektör için dört taksitin gelmesi altına olan yoğunluğun artacağı şeklinde bir düşünceyi de beraberinde getirdi. Yani bu günlerde bir hareketlilik bekleniyor.  Esnaf aynı zamanda bundan önceki satışlarda taksit olmadığı için yüzde yetmiş oranında bir düşüş ile karşılaştıklarını da belirtti. Ama bu BDDK ile gelen yönetmelikle esnaf umutlu. Taksitin kalktığı dönemden itibaren sakinleşen kuyumcular ise şimdi hiç taksit olmamasındansa dört taksitle satış yapmanında hiç yoktan iyi olduğunu dile getirdi. Ve esnaf şuan ki uygulamadan memnun görünüyor. Böylece altın piyasası biraz canlanacak. Esnaf önceki dönemlere göre dört taksitin gelmesini kurtarıcı olarak karşıladı ve müşterilerin de eski düzenine döneceğini belirtti.

BDDK kararı ile uygulama  alanı bulacak olan bu tasarı, kuyumcular için sevindirici bir haber oldu. Altın alırken taksit isteyen müşterilerde bu durumda rahatlayacak gibi. Çünkü altın alırken en azından aylara bölünmüş ödeme seçenekleri ile hareket etmek müşteri için daha iyi bir seçenek olacak. Bu durum karşısında esnafta müşteride olumlu düşünüyor. Hani derler ya alan memnun satan memnun diye, işte tam da öyle bir durum. Daha önceden de uygulama alanı bulan fakat kaldırılan altına taksit, şimdi tekrar kuyumculara geldi. Telefonculara da kaldırılmış olan taksit uygulamasının ise tekrar gelmesi gibi bir durum söz konusu değil ve kuyumcular için dört taksit uygulaması şuan için geri uygulanan bir durum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git