Bankadan Kredi Çeken Kişin Ölmesi Durumu

Bankadan Kredi Çeken Kişin Ölmesi Durumu
20 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 544 kez okundu.

Yatırım yapmak isteyenlerin veya nakit ihtiyacı olan kişiler, başvurdukları tüketici kredilerini her ay düzenli şekilde öderler. Yarına kimsenin çıkmayacağı garantisi olmadığı gerçeği ile hareket edersek, kredi kullanan kişi kredi ödemeleri bitmeden ölürse ne olur?

Bankalardan tüketici kredi kullanılırken bankalar kredi kullananlara hayat sigortası adı altında ücret keserler. Dikkat etmişseniz bu hayat sigortaları herkes için aynı fiyat olmayıp, kredi kullananın yaşına göre değişmektedir. Kredi kullanan kişinin yaşı ne kadar genç ise ödeyeceği hayat sigortası da o kadar az iken kredi kullanan kişinin yaşı ne kadar büyükse ödenecek hayat sigortası da o kadar çok olmaktadır.

Eğer ki bazı istisnalar dışında kredi kullanan kişi, kredi borcu bitmeden ölürse, hayat sigortası sayesinde kalan kredi borcundan dolayı muaf olmuş olur. Hatta ailesi, o zamana kadar ödenmiş tüm kredi taksitlerini bankadan da geri alabilmektedir. Yukarıda bazı istisnalar diye bir kelime kullandık. Hayat sigortası normal ölümlerde itirazsız kalan kredi borcunu yüklenmektedir.

Normal ölüm derken ani kalp krizleri, trafik kazaları, bir yerden düşme gibi hesapta olmayan ölümlerdir. Hayat sigortanın bir de kabul etmediği ölüm şekilleri vardır. Örneğin intihar etmiş bir kişinin kalan kredi borcunu kabul etmemektedir. Çünkü yaşanan ölüm isteyerek, bilerek olmuş ölüm olduğu için kredi kullanan kişinin kalan kredi borcunu kabul etmemektedir.

Durum böyle olunca da banka ölen müşterisinin mirasçılarından kalan kredi borcunu talep etmektedir. Hayat sigortasının yine ölüm ile sonuçlanıp kalan kredi borcunu ödemek istemediği diğer bir ölüm şekli ise kredi kullandığı anda varsa ciddi bir rahatsızlığı ve müşteri bu rahatsızlığını bankaya bildirmemişse, kalan kredileri ödemek istemez. Diyelim ki müşteri kredi kullandığı tarihten önce kanser hastasıdır veya lösemidir.

Hayat sigortası, bu tür hasta kişilerin kısa zamanda ölebileceğini düşünerek ve bu kişilerin rahatsızlıklarını sakladıklarını düşünüp, bu rahatsızlıklardan ölen kişilerin kalan kredi borçlarını ödemek istemez. Bu durumda da bankalar, ölen kişinin mirasçılarından kalan kredi miktarını talep edebilirler. Tabi bu söylediklerimiz hayat sigorta acentelerinin ödeme sebepleridir.

Kredi borcu olan ve kredi borcu bitmeden ölen kişilerin mirasçıları, hayat sigortası yapılan acenteye karşı mahkeme yoluyla haklarını arayabilirler. Mahkemenin vereceği karar nihai karar olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git