Banka Ek Kart Başvurusu ve Kullanımı

Banka Ek Kart Başvurusu ve Kullanımı
16 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 2.015 kez okundu.

Bilindiği gibi kredi kartları, hayatımızı kolaylaştıran en temel unsurlardandır. Bizlere sağlamış olduğu taksitli satış avantajı, nakit taşımama gibi kolaylıkları nedeniyle günümüzde on milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Bittabi bu kredi kartının menfi bir yanı da bulunmaktadır. Yalnız bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanıldığı zaman iyi bir araç olduğu da yadsınamaz bir gerçektir.

Kredi kartlarının varlığının dışında, bir ek kart denilen bu asıl karta bağlı kredi kartları bulunmaktadır. Ek kart, kısaca asıl kartın yakınlarına çıkartılabilen ve kredi limiti de asıl kart dâhilinde olan farklı bir uygulamadır. Genellikle asıl kart sahibinin eşi ya da çocukları için çıkartılmaktadır.

Bankalar, ek kart çıkartılacak olan bireyin on sekiz yaşından büyük olmasını şart koşmaktadır. Ancak on altı yaş ile on sekiz yaş arasındaki bireyler de, ailelerinin rızasını alan bir muvafakatname ile bu tür kartlara sahip olabilmektedirler. Peki, bu tür ek kartlar nasıl çıkarılmaktadır? Bunun birkaç farklı yöntemi vardır. Fakat en kolay yöntemi şüphesiz ki internet üzerinden başvurulmasıdır. Asıl kart sahibinin eğer internet bankacılığı bulunmaktaysa, tekrar kişisel bilgilerini girmeye gerek kalmadan bu mecradan ek kart başvurusu yapabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus da, bankaların çoğu ek kart başvuru sayısını sınırlamıştır. Bu sınırın genel olarak 10 olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

Ek karta başvurulabilecek bir diğer mecrada bankanızın telefon bankacılığıdır. Telefon bankacılığı şifreniz ile, bankanın çağrı merkezini arayarak kolayca bir ek kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Klasik olan bir yöntem ise, banka şubenize giderek ek kart başvuru formunu doldurmanızdır. Bu yöntem, en sağlıklı olanı olsa da, bireylere zzaman kaybettirdiğinden ötürü çok sık tercih edilen bir yöntem değildir. Ek kartların bir diğer özelliği ise, ödeme yöntemlerinin asıl karttan bağımsız olarak hesaplanmasıdır. Yani ödemeler asıl karta değil, çıkartılmış olan ek kart aracılığıyla yapılmalıdır. Çünkü bu kartın da kendisine ait kart numarası, CVV kodu ve son kullanma tarihi olacaktır.

Ek kartların genellikle farklı şehirde okuyan üniversite öğrencileri tarafından kullanıldığını da belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu şekilde, ek kartların ülkemizde oldukça sık tercih edildiği bir başka gerçektir.

Banka kartlarından farklı olarak kredi kartı başvurusu onayı ve teslim süreci de farklı oluyor. Onaylanan kartların teslim süresi yaklaşık iki hafta. Yani 15 gün içinde teslim edilebiliyor.

Kaynaklar 1  2  3

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git