25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarının Emeklilik Şartları Neler?

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarının Emeklilik Şartları Neler?
26 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.

25 Yıl evli kalan hanımlara emeklilik imkanı kapıda! Peki bu emekliliğin şartları neler?

Ev hanımlarına emeklilik imkanı veren, 25 yıl boyunca evli kalan hanımların emekli olmasına yönelik yasa tasarısı geçtiğimiz günlerde meclise sunuldu. Eğer bu yasa tasarısı onaylanırsa, şu an 25 yıl evli kalan ev hanımları da emekli olabilecek.

Sunulan bu yasa tasarısının sonucu için ise henüz net bir zaman aralığı verilmemiş olsa da, konuya ilişkin tahminler yasa tasarısının sonucunun Anayasa Referandumu’ndan sonra açıklanacağı yönünde.

 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarının Emeklilik Şartları Neler?

Yapılan açıklamaya göre ev hanımlarının emekliliği için öncelikle bu hanımların geçmiş dönemlerde sigorta girişinin yapılmış olması gerekmektedir. Eğer bu yasa teklifi yasalaşırsa, ev hanımlarının geçmiş dönem sigorta primlerinin tamamının ödenmesi mecburi olmayacak. Yani yasa geldiği takdirde 25 yıl evli kalan ev hanımların, geçmiş döneme ait ödemelerini tamamlamamış dahi olsalar emeklilikleri onaylanacak. Ancak ödenmemiş günlerin miktarı oranında borçlanarak emekliliğe adım atmış olacaklar.

Tüm bunların yanı sıra meclise sunulan bu yasa tasarısı için yurt dışında yaşayan 25 yıl evli kalan ev hanımları için sigorta şartı bulunmamaktadır. Yapılan açıklamaya göre yasanın kabulü halinde yurt dışında yaşayan ve 25 yıl evli kalan ev hanımları direkt olarak emekli olabilecek.

 25 Yıl Evli Kalan Hanımların Emekliliğinde Borçlanma Neye Göre Belirlenecek?

Geçmiş yıllarda sigorta girişi yapılmış fakat prim ödemesi yapılmamış veya aksatılmış 25 yıl evli kalan hanımlar için borçlanma,  geriye dönük eksik prim ödemeleri üzerinden gerçekleşecek.

Günlük 18,96 türk lirası olarak belirlenen ödeme ile sigorta girişinin yapıldığı günden emeklilik için tamamlanması gerekli gün kadar borçlanma söz konusu olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git